Máte aj vy krajšiu stranu tváre?

web_DSC_5273Nedávno sa ku mne dostalo zaujímavé video. Aj keď informácie typu „americkí vedci zistili“ ozaj nemusím, zaujalo ma. Hovorilo sa v ňom o tom, že ľudia majú tendenciu ukazovať na fotkách ľavú stranu tváre. Údajne takto preskúmali maľby od 14. storočia, kde sa zistilo, že  60% portrétov ukazuje ľavú stranu tváre. Iná štúdia zas tvrdí, že v prípade zobrazení Ježiša je z ľavej strany urobených až 90% obrazov. Otestovali aj skupinku študentov, ktorým ukazovali fotky ľudí z pravej a ľavej strany. Väčšina z nich označila za príťažlivejšie a emotívnejšie práve tváre fotené z ľavej strany. A to rovnako na snímkoch mužov aj žien. Obdobný výsledok vyšiel aj pri posudzovaní portrétov nasvietených z ľavej resp. pravej strany. Zľava nasvietené portréty ľuďom pripadali krajšie. Tak hovoria americkí vedci, nuž… budeme im veriť :)

Prečo o tom ale píšem a prečo ma to zaujalo? Pretože mi to znelo povedome. Veľa veľa krát počujem vetu „z tejto strany ma nefoťte, tá druhá je krajšia“. Priznám sa, nesledovala som, či išlo o pravú alebo ľavú stranu, ani sama na sebe som nejak nerozlišovala krajšiu a menej peknú stranu tváre. Zdá sa ale, že táto „krajšia strana tváre“ nie je len rozmar, ale má svoje vedecké opodstatnenie. Americkí vedci sa predsa neuspokojili s pozorovaním obrazov, snažili sa aj prísť na to, prečo je to vlastne tak. Údajne je to tým, že ľavú stranu tváre ovláda pravá polovica nášho mozgu, ktorá je zodpovedná za emócie. Ľavá strana tváre má aj väčší rozsah pohybov. Pri ľahkom úsmeve prv dvihneme ľavý kútik, jednoduchšie dvihneme ľavé ako pravé obočie, ľahšie žmurkneme samostatne ľavým, ako pravým okom. Tak asi preto na druhých pôsobí lepšie, prívetivejšie.

Toľko teda dnešné vedecké okienko. A čo z neho vyplýva? Pre vás, že ak máte pocit, že jedna strana vašej tváre je krajšia, ste úplne v poriadku. A pre mňa, že odteraz svietim z ľavej strany :)