Počúvate audioknihy? Priznám sa, ja som ich dlho obchádzala. Fixovala som sa výlučne na klasické, papierové knihy, ktoré môžem držať, prezerať listovať v nich.

Keď tak nad tým teraz rozmýšľam, už ani neviem, čo ma vlastne viedlo k tomu, že som audioknihy vzala na milosť. Tuším ma k tomu doviedla náhoda, keď som si prezerala rozličné playlisty v Spotify a objavila tam nejaké ukážky audiokníh. Čo-to som si vypočula a jedna ma hneď zaujala. Jej názov znel Klíčem je klid.

Ach, pokojný život! Ten veru potrebujem ako soľ! Ako ho však dosiahnuť? V tejto podivnej, rýchlej dobe, plnej chaosu a neistoty?

Zdá sa, že podobne svoju dobu vnímal snáď každý v histórii ľudstva. Zrejme nikdy život nebol úplná pohodíčka, ľudstvo vždy trápili všelijaké problémy, choroby, dokonca vojny, hlad či všeličo iné. Napriek tomu sa vždy našli ľudia, ktorí si dokázali zachovať nadhľad, vnútorný mier, robiť premyslené, zodpovedné rozhodnutia.

Autor tejto knihy načrel do dávnej histórie a čerpá z múdrosti staroveku, prepája ju však aj s príbehmi novovekých velikánov a ich životnými strasťami. Aj keď dejepisnú literatúru nezvyknem čítať, táto ma úplne pohltila. Vďaka pútavému štýlu písania nehrozila žiadna nuda ani prílišné zamotávanie sa. Príbehy a osudy známych ľudí boli podané veľmi pútavo a v jednotlivých kapitolách sa dopĺňali a prelínali. A tak som sa okrem úžasných rád ohľadom nachádzania vnútorného pokoja vo svojom živote, dozvedela tiež množstvo zaujímavých faktov z dejín.

Audiokniha Klíčem je klid sa mi stala úžasným spoločníkom na poobedňajších prechádzkach. Po hektickom doobedí, keď mi občas išla už doslova hlava prasknúť pod náporom všetkých povinností, som si zobrala na uši slúchadlá, na nohy tenisky a vybehla do parku. Dýchala som svieži vzduch a počúvala príjemným hlasom čítané hlboké múdrosti. Stačilo 20-30 minút a domov som sa vracala pokojnejšia a obohatená o nové postrehy.

A tak či už preferujete knihy papierové, e-knihy či audio, po tejto určite siahnite. Odporúčam všetkými desiatimi!