Bylinné maceráty a ovocné vody sú skvelým spôsobom, ako dodať telu extra vitamíny. Na rozdiel oproti kupovaným „farebným“ vodám, neobsahujú žiadne nadbytočné prísady, takže ich môžeme s čistým svedomím popíjať celý deň.

V čom sa líšia od čajov? Čaj, či už ten pravý – zelený, alebo bylinný či ovocný, pripravujeme zalievaním byliny vriacou vodou. Tým sa z rastliny získa najsilnejší extrakt, no zároveň sa môžu znehodnotiť niektoré vitamíny. Takisto, čaj je najlepšie vypiť čerstvý, krátko po uvarení, čím dlhšie odstojí, tým viac sa mení jeho chuť aj účinnosť. A napokon, niektoré liečivé bylinky majú obsah účinných látok priveľmi vysoký, takže nie sú vhodné na časté a dlhodobé popíjanie.

Na doplnenie dennej dávky tekutín sa najviac hodí obyčajná voda, no môžeme si ju vylepšiť pridaním niektorých prísad, vďaka ktorým bude nielen chutnejšia, ale aj zdravšia. Nápoj si môžeme pripraviť vopred vo väčšom množstve a potom už len počas dňa popíjať.

Najbežnejšie sa asi stretneme s vodou ochutenou plátkami citróna, či vetvičkami mäty. Možností je však oveľa viac, stačí trochu popustiť uzdu fantázii a namiešať si ten svoj zdravý nápoj. Tu je pár inšpirácií odo mňa:

Šípkový macerát

šípkový čaj

Šípky sú presne tou bylinkou, z ktorej sa neoplatí robiť čaj klasicky, s vriacou vodou. Sušené plody sú jednak tvrdé a rozmáčajú sa len pomaly, no obsahujú najmä vitamín C, ktorý vriaca voda ničí. Ideálny spôsob je preto práve macerovanie šípok v studenej vode po dlhší čas. Ja osobne si tento nápoj pripravujem vždy večer – v mažiari jemne potlčiem šípky, vložím do džbánu, zalejem vodou a nechám cez noc odstáť na linke. Ráno ma čaká hotový, chutný nápoj, ktorý sa pokojne dá piť tak, ako je, bez ďalšieho dochucovania. Chuťovo je veľmi mierne kyslý a má vôňu šípok.

Ak chcete predsa len trochu simulovať klasický čaj, po tomto vylúhovaní vodu môžete precediť, slabo zahriať, pridať med a šťavu z citróna, a piť.

A ak máte chuť skúsiť niečo nové, doplňte výluh zo šípok čerstvo vytlačenou šťavou z pomarančov v pomere 1:1. Získate lahodný nápoj, skutočne nabitý vitamínom C!  

Brusnicová voda

brusnicový nápoj

Jej farba je priam vskutku zaujímavá, chuťovo je prevažne kyslá so sladkým podtónom. Brusnice sú známe svojimi protizápalovými účinkami pri liečbe močových ciest i prevencii zápalu obličiek. Majú močopudné účinky a obsahujú veľké množstvo antioxidantov.

Na prípravu sviežeho nápoja používam čerstvé alebo mrazené brusnice. Približne 1 hrnček umytých brusníc (alebo pol hrnčeka rozmrazených) rozmixujem na kašu, zalejem litrom vody, dochutím šťavou z polovice citróna a lyžicou javorového sirupu. Pripravený nápoj sa dá piť ihneď, stačí si pred nalievaním do pohára brusnicový mix precediť cez sitko.

Zázvorová limonáda

zázvorová limonáda

Na jej prípravu potrebujeme približne 3cm kúsok čerstvého zázvoru, citrón, vodu a med alebo javorový sirup. Olúpaný zázvor nastrúham na strúhadle, pridám šťavu z jedného citróna, zalejem litrom vody a podľa chuti osladím medom alebo javorovým sirupom. Premiešam, kým sa med roztopí a potom hneď precedím a pijem. Keď zázvor v nápoji dlhšie postojí, voda je už priveľmi štipľavá.

Navyše so zázvorom to netreba preháňať, vo väčšom množstve už môže podráždiť žalúdok. Pri rozumnom dávkovaní však výborne podporí imunitu a dodá energiu, čo sa hodí napríklad ak sa snažíte obmedziť pitie kávy. Má protizápalové, protivírusové a antibakteriálne účinky, takže sa skutočne hodí mať ho doma najmä v zimnom, chrípkovom období.

Horúce jabĺčko

horuce jablcko

K zime neodmysliteľne patrí vôňa škorice, klinčekov a badyánu. Teplý ovocný nápoj počas dlhých zimných večerov takisto príde vhod. Vyskúšajte teda známe, chutné horúce jabĺčko. Jeho príprava je úplne jednoduchá, no chuťovo sa tomu kupovanému nevyrovná!

Stačí si odšťaviť jablká, do čerstvej šťavy vložiť koreniny a celkom pomaličky zahrievať, kým je šťava príjemne teplá, nie však vriaca. Pred podávaním pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy a medu podľa chuti.

Tak teda dobrú chuť a na zdravie!